Berättelser om hopp, verktyg för förändring

Nytt innehåll för From Zero to Hero tillsammans med ungdomar!

År 2025 deltog Helinä Rautavaaras museum i projektet Connect for Global Change (EU:s DEAR-program).

I projektet Stories of Hope, Tools for Change skapades nytt innehåll för museets From Zero to Hero-utställning och workshops. I arbetsgruppen ingick ungdomar från både Finland och Kenya. Syftet var att främja förståelsen för målen för hållbar utveckling och globala utmaningar genom berättelser från ungdomar i Nairobi. Särskilt fokus låg på att behandla de strukturer som påverkar diskriminering (t.ex. ålder, social klass, kön, funktionshinder, minoritetsstatus) som påverkar livet för ungdomarna i Kenya – och alla oss. Utställningens besökare kom att motiveras att ta ett globalt ansvar i sitt närområde och i världen.

Målgruppen för projektet var ungdomar med invandrarbakgrund, elever i yrkesskolor och museibesökare i åldern 15-29 år. Totalt deltog 1 266 personer direkt i projektet och 4 000 utställningsbesökare deltog indirekt.Projektpartner var Pakolaisnuorten tuki ry och Undugu Society of Kenya.

Connect for Global Change är ett program som delar ut bidrag och ger stöd till små och medelstora organisationer i 11 europeiska länder till höst 2027. Projektet syftar till att få EU-medborgare, särskilt unga människor och de som är nya för globala utmaningar, mer engagerade i att skapa en inkluderande, rättvis och hållbar värld. Projektet samordnas i Finland av Fingo och delprojekten genomförs av många aktörer i olika delar av Finland!

Denna projektsida är samfinansierad av Europeiska unionen. Helinä Rautavaaras museum var ensamt ansvarigt för innehållet och det återspeglar inte nödvändigtvis Europeiska unionens åsikter.